Tematyka zajęć

Chemiczny kameleon czyli w królestwie barw

Jak odróżnić ocet od wody a sodę od cukru pudru nie używając zmysłu smaku?

Czy bezbarwne + bezbarwne zawsze równa się bezbarwne?

Zaczarowany świat tego co niewidzialne

Jak rozłożyć wodę? Czy niewidzialny gaz może zgasić płomień? Fajerwerki gazowe. Czy para wodna może przenosić rzeczy w przestrzeni?

Podróż w krainę niskich temperatur

W ramach zajęć zostaną przeprowadzone doświadczenia z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu. Uczniowie będą mogli sami sprawdzić temperatury oraz zachowanie się obu substancji w normalnie panujących warunkach. Wykonane również zostaną doświadczenia typu wytwarzania chmur w laboratorium, remedium na brak miejsca w szafie, czy kultowy potwór z bagien. Na koniec odpowiemy na pytanie z zakresu fizyki, jak temperatura wpływa na objętość gazów.

Środki higieny osobistej używane na co dzień

Zapoznanie uczniów z produkcją i właściwościami kosmetyków przeznaczonych do higieny osobistej.  Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać kosmetyki (pastę do zebów, szampon, żel do mycia, mydło glicerynowe)

Fizyka nie taka straszna !

W ramach zajęć zostaną przeprowadzone doświadczenia, które nie są wykonywane w szkołach! Dzieci będą mogły między innymi zbadać na czym polega zjawisko napięcia powierzchniowego, wykonać ognistą huśtawkę, czy zrobić świeczkę z pomarańczy.

Jak zrobić aspirynę i inne leki z domowej apteczki

Zajęcia będą obejmowały proste techniki laboratoryjne oraz syntezy z obszaru chemii organicznej. Zadania laboratoryjne zostaną przygotowane tak aby dzieci mogły jej samodzielnie wykonać.

Zrób to sam, czyli doświadczenia, które wykonasz w domu

Doświadczenia które można wykonać nie wychodząc z domu. Na zajęciach dzieci będą mogły między innymi zgasić świeczkę „niewidzialną siłą”, zaszyfrować wiadomość za pomocą soku z cytryny, czy mleka, oraz na czym polega pojęcie „mocna herbata”.

Układy symulujące płyny ustrojowych

Jak się bada właściwości leków? Do czego służą hydrożele?Badania nad wybranymi właściwościami fizykochemicznymi materiałów hydrożelowych w symulowanych płynach ustrojowych.

Zabaw się w nowoczesnego garncarza

Warsztaty będą polegały na samodzielnym formowaniu różnego rodzaju naczyń, kształtek z masy plastycznej (glinki). Uczestnicy zapoznają się z technologią produkcji wyrobów ceramicznych.

Jak rozmnożyć rzeczy martwe? Naucz się duplikować elementy dzięki skanerom 3D

Prezentacja skanerów 3D i samodzielne wykonywanie pomiarów.

Wydrukuj sobie zabawkę lub … zęby na zapas – wszystko o technologii druku 3D

Uczestnicy warsztatów poznają najważniejsze informacje związane z technologią druku 3D. Zapoznają się z budową drukarki 3D oraz będą mogli samodzielnie zaprojektować niewielki element, który zostanie wydrukowany.

Gigantyczne owady i nie tylko czyli skaningowa mikroskopia elektronowa

Warsztaty będą polegały na zapoznaniu się z techniką badań  jaką jest skaningowa mikroskopia elektronowa. Uczestnicy będą mogli obserwować struktury różnych materiałów i organizmów w pow. dochodzących do 100 tys. razy.

Trochę na równiku, trochę na biegunie – o zachowaniu materiałów w ekstremalnych temperaturach

Uczestnicy zapoznają się unikatową w skali kraju i Europy Środkowowschodniej jednostką  umożliwiającą osiąganie skrajnych warunków środowiskowych – Laboratorium Badań Technoklimatycznych. Uczestnicy będą samodzielnie wykonywać eksperymenty np. z ciekłym azotem.

Dlaczego niektóre łyżeczki rozpuszczają się w herbacie? Odlewanie stopów metali niskotopliwych

Zapoznanie się z technologią odlewania. Samodzielne wykonywanie elementów ze stopów metali niskotopliwych – m.in. stop Wooda.

Bez przymusu o emisji wymuszonej – lasery, ich rodzaje i zastosowanie

Warsztaty polegające na prezentacji obróbki laserowej i różnych rodzajów laserów.

Robot jaki jest każdy widzi – maszyny małe, duże i ogromne

Samodzielne składanie robotów. Prezentacja zaawansowanych maszyn

Zostań motorniczym i poprowadź tramwaj! Symulator pojazdów szynowych

Zapoznanie się z budową, eksploatacją oraz zasadami sterowania pojazdu szynowego, jak również działaniem infrastruktury go otaczającej w ruchu miejskim. Samodzielne prowadzenie tramwaju – obsługa symulatora.

Grafika komputerowa i poligrafia

Uczestnicy naucza się podstaw rysunku wektorowego i będą mieli możliwość przenieść swój rysunek na kubek lub koszulkę.

Nagrywanie filmu poklatkowego animowanego

Ożywiamy przedmioty i kręcimy własny film.

Programowanie

Podstawy programowania, aplikacje mobilne.